آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

آغاز پذیره‌‌نویسی صندوق سرمایه ...

آرش آقاقلیزاده، مدیر عامل سبدگردان الگوریتم از محص ...

وبلاگ الگوریتم

عنوان گزارش: بررسی تحولات مسکن تهران آبان ماه 1400بر اساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران، تعداد معاملات صورت گرفته در آبان ماه امسال به طور چشمگیری افزایش یافته و حجم معاملات در ماه مذکور به 7,034 فقره رسیده که از میانگین معاملات انجام گرفته در سال 99 بالاتر بوده است. حجم معاملات در آبان ماه نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب با رشد 34% و 64% رو به رو بوده است.

از مجموع 7,034 واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا 5 سال ساخت با سهم 32 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند که در مقایسه با مهر ماه سال گذشته 7 واحد درصد کاهش یافته است.

در این ماه متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده 320 میلیون ریال بوده که افزایش 1.2 درصدی را نسبت به ماه قبل داشته است. در پی روند نزولی رشد نقطه به نقطه قیمت هر متر مربع مسکن معامله شده در هفت ماه نخست سال، متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی در آبان ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل 18 درصد افزایش یافته است.

کارشناسان بر این باورند که افزایش چشمگیر حجم معاملات و عدم افزایش محسوس متوسط قیمت معامله شده در ماه مذکور، حاکی از احتمال حضور پر رنگ عرضه کنندگان به دلیل قوت گرفتن چشم انداز کاهشی قیمت‌ها در این بازار بوده است.

در میان مناطق 22 گانه تهران، بیشترین متوسط قیمت معامله یک متر زیر بنای مسکونی معامله شده معادل 727 میلیون ریال به منطقه یک (رشد 32 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل) و کمترین آن با 145 میلیون ریال به منطقه 18 (رشد 21 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل) تعلق داشته است. بیشترین رشد قیمت ماهانه متعلق به منطقه 14 با افزایش 5 درصدی بوده و مناطق 12 و 8 با اختلاف ناچیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. همچنین کمترین رشد قیمت ماهانه در منطقه 16، 19 و 6 با کاهش 6، 5 و 4 درصدی مواجه بوده است.

میانگین قیمت ماهانه هر متر مربع زیر بنای مسکونی در هشت ماهه ابتدایی سال 1400، بالغ بر 305 میلیون ریال بوده که نسبت به میانگین قیمت ماهانه بازه مشابه سال گذشته، 46 درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات واحد‌های مسکونی در بازه مذکور بالغ بر 42,268 واحد بوده است که نسبت به همین بازه در سال گذشته با کاهش 38 درصدی همراه بوده است. میانگین ماهانه تعداد معاملات از ابتدای سال تا ماه میانی پاییز، 5,284 واحد بوده است به طوریکه در همان بازه زمانی سال گذشته، متوسط ماهانه تعداد معاملات 8,505 واحد بوده است.


دسته‌بندی: 
نوع گزارش: 
اینفوگرافیک
کلمات کلیدی: