آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

سهامداران بلندمدت سرمایه‌گذاری ...

کارشناس ارشد تحلیل بازار شرکت سبدگردان الگوریتم با ...

الگوبرداری معامله گران از حقوق ...

شاخص از دو میلیون واحد عقب‌نشینی کرده و سهامداران ...

تأثیر بی‌رمق صنعت شوینده ‌بر ...

کارشناس تحلیل بازار شرکت سبدگردان الگوریتم با عنوا ...

وبلاگ الگوریتم

عنوان گزارش:
تحلیل بنیادی شرکت مارگارین با نماد "غمارگ"

  شرکت مارگارین در سال 1332 با سرمایه اولیه 47 میلیون تومان و ظرفیت تولید 8 تن روغن نباتی تاسیس گردیده است. فعالیت اصلی این شرکت احداث کارخانه روغن‌کشی، تصفیه و هیدروژناسیون روغن و مارگارین سازی و تهیه روغن سالاد می‌باشد. شرکت‌های توسعه صنایع بهشهر و گروه توسعه اقتصادی رستا به ترتیب با مالکیت 70 و 1 درصد سهامدران عمده شرکت مارگارین هستند. سرمایه فعلی شرکت 84 میلیارد تومان است.

  روغن نباتی، کالایی اساسی و استراتژیک در صنعت غذاست و به ‌عنوان ماده اولیه در بسیاری از اصناف و مشاغل به کار گرفته می‌شود، همچنین این محصول مورد نیاز تمام اقشار جامعه با سطوح مختلف درآمدی است. صنایع روغن نباتی از دو منظر صنعت روغن‌کشی و صنعت تصفیه روغن خام قابل بررسی است. صنعت روغن کشی از دانه های روغنی نظیر پنبه دانه، آفتابگردان، گیاه گلرنگ و سویا در ایران از سال 1317 به وسیله کارخانه روغن‌کشی ورامین شروع شد. پس از آن صنایع تصفیه روغن نیز مورد توجه قرار گرفت و باعث کاهش وابستگی به واردات روغن نباتی گردید. در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید روغن نباتی تصفیه شده کشور حدود 3.5 میلیون تن می ‌باشد.

  شکل زیر واحدهای مختلف خط تبدیل روغن خام به روغن نباتی تصفیه شده را نشان می‌دهد: غمارگ

  ظرفیت اسمی تولید روغن نباتی در کارخانه مارگارین 270 هزار تن و ظرفیت عملی آن 190 هزار تن است. تولید شرکت در سال 1398 به میزان 178 هزار تن روغن بوده است. از این میزان 17 هزار تن مربوط به تولید کارمزدی بوده است. مارگارین تحت 2 برند خروس و آفتاب محصول خود را به بازار عرضه می‌نماید. شرکت‌های به پخش و زرین پخش مشتریان عمده روغن خوراکی تولید شده در شرکت هستند.

  به منظور برآورد سود خالص شرکت برای سال مالی منتهی به آذر 1399 و 1400 مفروضات در نظر گرفته شده به طور خلاصه در جدول زیر بیان شده است: غمارگ

 • با فرض نیمایی شدن ارز مورد استفاده شرکت در انتهای خرداد 1400 و با توجه اینکه سال مالی شرکت منتهی به آذر است نرخ دلار مورد استفاده شرکت به طور متوسط 13،600 تومان لحاظ شده است.
 • نرخ افزایش قیمت فروش شرکت در سال 1399 و 1400 متاثر از نرخ دلار به ترتیب 40 و 105 درصد در نظر گرفته شده است. (عملکرد شرکت در سال‌های 90 الی 93 که کشور دوچار جهش ارزی بوده، در برآورد نرخ فروش 1400 مدنظر قرار گرفته است)
 • علاوه بر تولید روغن خوراکی فوق شرکت دارای تولید 16،800 تن روغن کارمزدی در سال 1398 بوده است که این میزان با توجه به عملکرد واقعی در 8 ماه گذشته معادل 13،208 تن در سال 1399 در نظر گرفته شده است و برای سال 1400، 16،730 تن برآورد گردیده است.
 • کاهش تولید روغن به دلیل مشکلات شرکت در تامین روغن خام بوده است که برآورد می‌گردد با بر طرف شدن مشکل مذکور سطح تولید به روال گذشته بازگردد.
 • نرخ فروش شرکت بر اساس عملکرد واقعی 8 ماه گذشته و برآورد نرخ فروش 4 ماه انتهایی سال بر اساس آخرین نرخ فروش و افزایش نرخ 40% محاسبه شده است با توجه به افزایش نرخ دلار مصرفی در سال 1400 برآورد می‌گردد نرخ فروش با جهش 105% مواجه گردد.
 • با توجه به مفروضات فوق سود خالص هر سهم شرکت در سال مالی 1399، 56 تومان و برای سال مالی 1400، 112 تومان برآورد شده است.

  نکته قابل اهمیت در مورد شرکت مارگارین گمانه‌زنی در مورد برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌هاست. محل کارخانه شرکت در منطقه شهریار به متراژ 195،000 متر مربع با ارزش دفتری 1.4 میلیارد تومان می‌باشد که با فرض قیمت 6 میلیون تومانی هر متر مربع زمین در این منطقه امکان افزایش سرمایه 138% از این محل را فراهم می‌نماید.

  همچنین این شرکت قصد افزایش سرمایه از محل انباشته تا سقف 42 میلیارد تومان و آورده نقدی تا سقف 208 میلیون تومان را دارد.

دسته‌بندی: 
نوع گزارش: