آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

سهامداران بلندمدت سرمایه‌گذاری ...

کارشناس ارشد تحلیل بازار شرکت سبدگردان الگوریتم با ...

الگوبرداری معامله گران از حقوق ...

شاخص از دو میلیون واحد عقب‌نشینی کرده و سهامداران ...

تأثیر بی‌رمق صنعت شوینده ‌بر ...

کارشناس تحلیل بازار شرکت سبدگردان الگوریتم با عنوا ...

وبلاگ الگوریتم

عنوان گزارش:
تحلیل بنیادی شرکت صنعتی بهشهر با نماد "غبشهر"

  شرکت صنعتی بهشهر در سال 1330 با موضوع فعالیت پنبه پاک‌کنی به ثبت رسیده است. فعالیت اصلی این شرکت طبق اساسنامه تاسیس و بهره برداری از کارخانه‌های تصفیه روغن و روغن‌کشی و پنبه پاک‌کنی و تولید روغن و پنبه و کنجاله می‌باشد. در حال حاضر، شرکت صنعتی بهشهر جز واحدهای تجاری فرعی شرکت صافولای بهشهر با مالکیت 80% می‌باشد. شرکت‌های سرمایه‌گذاری سپه با مالکیت 2% و پارس توشه با مالکیت 2% دیگر سهامداران اصلی این شرکت هستند. سرمایه فعلی این شرکت 300 میلیارد تومان می‌باشد.

  شرکت صنعتی بهشهر در بین شرکت‌های فعال در حوزه تولید روغن خوراکی با ظرفیت فروش بالغ بر 500 هزار تن در رده نخست قرار دارد. جدول زیر بر اساس گزارش‌های منتشر شده توسط شرکت در تارنمای کدال به طور خلاصه جایگاه شرکت در صنعت را نشان می‌دهد: بهشهر

  عمده روغن خوراکی تولید شده از طریق شرکت‌های طلوع پخش آفتاب، به‌ پخش و کشت و صنعت راه‌آوران به فروش می رسد. به منظور برآورد سود خالص شرکت در سال مالی منتهی به آذر 1399 و 1400 مفروضات زیر در نظر گرفته شده است: بهشهر

 • افزایش نرخ روغن نباتی بر اساس داده‌های تاریخی در دوره جهش ارزی قبلی متنایب با افزایش نرخ روغن خام خریداری شده و افزایش نرخ دلار بوده است. بر این اساس رشد قیمت روغن نباتی در سال‌ 1400 بر اساس افزایش نرخ دلار و همچنین عقب ماندگی قیمت فروش روغن نباتی از افزایش نرخ خرید روغن خام برآورد شده است.
 • نسبت استفاده از روغن خام برای تولید یک واحد روغن نباتی مشابه سال 1398 در نظر گرفته شده است. متوسط این نسبت در 3 سال گذشته در همین سطح قرار دارد.
 • کاهش تولید در سال 1399 به خاطر مشکلات شرکت در تخصیص روغن خام بوده است. این مشکل به جهت قرار گرفتن در لیست شرکت‌های عدم تخصیصی ارز به وجود آمده و به ناچار ملزم به خرید روغن خام از منابع داخلی با نرخی بیش از قیمت‌های جهانی آن کرده است. برآورد می‌گردد با بر طرف شدن مشکل فوق در سال 1400 روند تولید به حالت قبل باز گردد.
 • مقدار تولید و فروش روغن نباتی در سال‌های گذشته مشابه یکدیگر بوده است. فروش بیشتر در سال 1399 از محل موجودی انبار محصول می‌باشد.
 • با توجه به مفروضات فوق سود خالص به ازای هر سهم شرکت صنعتی بهشهر در سال 1399 و 1400 به ترتیب 62 و 108 تومان برآورد می‌گردد.

  در تحلیل شرکت صنعتی بهشهر توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

 • محل قرار‌گیری زمین‌های شرکت در حوالی بزرگراه فتح است که متراژی بالغ بر 275،000 متر مربع دارد و دارای ارزش دفتری 1.7 میلیارد تومانی می‌باشد. با در نظر گرفتن ارزش 3 میلیون تومانی هر متر مربع از زمین در این محدوده به صورت محافظه کارانه، پتانسیل افزایش سرمایه 274% از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای این شرکت وجود دارد.

دسته‌بندی: 
نوع گزارش: 
کلمات کلیدی: