آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

آغاز پذیره‌‌نویسی صندوق سرمایه ...

آرش آقاقلیزاده، مدیر عامل سبدگردان الگوریتم از محص ...

انتخابات آمریکا و آینده کوتاه‌ ...

نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا هیچ‌گاه تا ا ...

وبلاگ الگوریتم

عنوان گزارش:
تحلیل بنیادی شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا با نماد "حسینا"

 • شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا در ابتدا به نام شرکت بنیاد بارانداز تاسیس شد و از سال 1367 شروع به کار نمود. فعالیت اصلی شرکت انجام کلیه خدمات بندری شامل تخلیه و بارگیری، بارنویسی، نمایندگی خطوط کشتیرانی، دوبه‌کاری، انبارداری و خدمات گمرک و ترخیص کالا می‌باشد. در حال حاضر این شرکت در 4 بندر امام خمینی، شهید رجائی، بوشهر و نوشهر دارای فعالیت است و به عنوان بزرگترین اپراتور بندری کشور شناخته می‌شود. شرکت‌های سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان، بنیاد مستضعفان و سرمایه‌گذاری کوثر به ترتیب با 46، 23 و 10 درصد از سهامداران عمده آن هستند. سرمایه فعلی این شرکت 50 میلیارد تومان است.
 • صنعت بندری کشور به رغم بروز چالش‌های سیاسی و اقتصادی، با ایجاد کوریدور ترانزیتی چابهار، سرمایه‌گذاری و تجهیز فنی بنادر، افزایش ظرفیت‌های کانتینری و کاهش زمان ماندگاری و رسوب کالا در گمرک توانسته است عملکرد مناسبی داشته باشد. شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا با متنوع‌سازی و گسترش پرتفوی خود از بعد جغرافیایی و عملیاتی توانسته این ریسک‌ها و چالش‌های سیاسی را تا حد ممکن کنترل نماید. نوع و نسبت فعالیت این شرکت در بنادر مختلف طی سال‌های گذشته بدین شرح بوده است: حسینا
 • بر اساس داده‌های منتشر شده توسط شرکت (بر حسب TEU) علیرغم توجه شرکت به مدیریت و کاهش ریسک‌های سیاسی و اقتصادی، کاهش حجم فعالیت ناشی از تحریم‌های بین المللی در 2 سال گذشته مشهود بوده است: حسینا
 • به منظور برآورد سود خالص شرکت در سال 1399 و 1400 مفروضات زیر در نظر گرفته شده است: حسینا
 • در سال 1397 شرکت موفق به انعقاد قرارداد 5 ساله بهره‌برداری از ترمینال کانتینری شماره دو شهید رجایی با سازمان بنادر و دریانوردی گردید. ظرفیت این ترمینال بیش از 3 میلیون TEU است. بر اساس مفاد قرارداد مذکور در صورتی که نرخ دلار در سال پایه قرارداد کمتر از 4،410 تومان باشد سهم شرکت از درآمدهای THC بندر 41% خواهد بود و در صورتی که نرخ دلار افزایش پیدا کند درآمدهای شرکت از درآمدهای بندر به 30% کاهش پیدا می‌کند. نرخ پایه دلار طبق قرارداد در هر سال 5% افزایش پیدا می‌کند.
 • دلار نیمایی به عنوان نرخ دلار مورد استفاده در شناسایی درآمدها مورد استفاده قرار می‌گیرد که از مهر ماه 98 با کسر 25% تخفیف محاسبه شده است. این تخفیف در سال 99 با اعلام شرکت معادل 10% درصد درنظر گرفته شده است.
 • در سال 1394 شرکت قراردادی 25 ساله با بندر بوشهر منعقد کرده است. سهم این شرکت از درآمدهای حوزه THC بندر معادل 70% است با این تفاوت که خود شرکت مسئول تامین و تجهیز بندر میباشد.
 • عمده درآمدهای حوزه THC شرکت مربوط به بندر شهید رجایی است و وزن بندر بوشهر در مقایسه با بندر رجایی ناچیز است. برای محاسبه متوسط سهم از THC بنادر شهید رجایی و بوشهر میانگین موزون درآمدهای حوزه THC با وزن کانتینرها در نظر گرفته شده است.
 • متوسط هزینه THC بنادر شهید رجایی و بوشهر در 6 ماهه سال 98 معادل 124 دلار در هر TEU بوده است. علت افزایش این مقدار در برآورد سال 99 کاهش 15% تخفیف دلار نیمایی بوده است.
 • علت کاهش مقدار خدمات در برآورد سال 1399 نسبت به سال 1398 مشکلات ناشی از تحریم و شیوع بیماری کووید-19 بوده است. برآورد گردیده با فروکش کردن شیوع بیماری در سال 1400 بخشی از این کاهش جبران گردد.
 • با توجه به این مفروضات سود خالص به ازای هر سهم برای سال‌های 1399 و 1400 به ترتیب 642 و 1،057 تومان برآورد گردیده است. این شرکت به طور متوسط در چند سال گذشته تمام سود خالص خود را تقسیم کرده است.
 • نکات زیر در مورد شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا حائز اهمیت است:
 • پروژه مربوط به محوطه پشتیبانی کانتینری در بندر شهید رجایی به ظرفیت (TEU) 17،000 مراحل پایانی بهره‌برداری را می‌گذراند. همچنین احداث سوله‌های مربوط به طرح در ابتدای سال 99 به پایان خواهد رسید.
 • پروژه مهم شرکت پایانه جزیره نگین در بوشهر است. که ظرفیت بندر بوشهر را از (TEU) 300،000 به 600،000 افزایش خواهد داد. بهره‌برداری از این طرح منوط به تامین ماشین آلات و تجهیزات است که به نظر می‌رسد در شرایط تحریمی فعلی و کاهش حجم صادرات و واردات و مشکلات تامین ارز، اجرای آن به آینده موکول گردد.
 • مهمترین سرمایه‌گذاری شرکت نیروگاه سیکل ترکیبی قم می‌باشد که در سال 1389 مالکیت 5% آن را کسب نموده است. اقدامات لازم جهت پذیرش آن در بازار بورس در جریان است.


دسته‌بندی: 
نوع گزارش: