آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

آغاز پذیره‌‌نویسی صندوق سرمایه ...

آرش آقاقلیزاده، مدیر عامل سبدگردان الگوریتم از محص ...

انتخابات آمریکا و آینده کوتاه‌ ...

نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا هیچ‌گاه تا ا ...

وبلاگ الگوریتم

عنوان گزارش:
تحلیل بنیادی شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با نماد "شیران"

 • شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران اولین و بزرگترین تولید کننده ماده اولیه شوینده‌ها در ایران است که در خرداد ماه 1373 با ظرفیت اسمی تولید 50 هزار تن الکیل بنزن خطی و 41 هزار تن نرمال پارافین با استفاده از دانش فنی و مهندسی پایه شرکت UOP شعبه لندن به بهره ‌برداری رسید. از سال 1382 ظرفیت اسمی تولید الکیل بنزن خطی به 75 هزار تن افزایش یافت. بانک صنعت و معدن و گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند به ترتیب با 49 و 29 درصد از سهامداران عمده شرکت محسوب ‌می‌شوند. سرمایه فعلی شرکت 807 میلیارد تومان است.
 • آلکیل بنزن خطی (LAB) ماده‌ای واسطه‌ای در تولید مواد شوینده است. شکل زیر به طور خلاصه فرآیند تولید این ماده را به تصویر می‌کشد: شیران1
 • شرکت صنایع شیمیایی ایران و پتروشیمی بیستون تنها تولیدکنندگان LAB در ایران هستند. مطابق داده های منتشر شده، شرکت صنایع شیمیایی ایران سهم 75% از تولید LAB ایران دارد. همچنین در منطقه غرب آسیا، کشورهای قطر و عربستان سعودی بزرگترین تولید‌کنندگان LAB و نرمال پارافین محسوب ‌می‌شوند.
 • شرکت صنایع شیمیایی ایران 25% محصولات تولیدی را از طریق مخازن شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران واقع در بندر بوشهر به کشورهای چین و هند صادر می‌نماید. مابقی محصولات از طریق بورس کالا به فروش می رسد. شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران دارای 9 دستگاه مخزن با مجموع ظرفیت 32 هزار متر مکعب است که مالکیت 100 درصدی آن متعلق به این شرکت می‌باشد.
 • نفت سفید و بنزن مواد اولیه تولیدات شرکت می‌باشند. نفت سفید‌ با سهم 80% از بهای تمام شده مواد اولیه، عمده ترین ماده مورد مصرف این شرکت است و از پالایشگاه اصفهان تهیه می‌گردد که مبنای قیمت گذاری آن فوب خلیج فارس در قیمت ارز سامانه نیما به علاوه تقریبا 3% عوارض می باشد. نرخ عوارض آن از 10 به 3 در سه ماهه پایانی سال 98 کاهش یافته است. بنزن مصرفی عموما از پتروشیمی بندر امام تهیه می‌گردد و نرخ آن بر اساس حاصل ضرب قیمت فوب جهانی در قیمت ارز سامانه نیما با تخفیف 5 درصدی محاسبه می‌شود.
 • به منظور برآورد سود خالص شرکت در سال مالی منتهی به آذر 1399 و 1400 مفروضات زیر در نظر گرفته شده است: شیران2
 • میزان تولید LAB مطابق با ظرفیت عملی شرکت در سالهای گذشته و عملکرد آن در 5 ماه اخیر لحاظ شده است.
 • از آنجا که برای تولید هر تن LAB حدود 850 کیلوگرم نرمال پارافین نیاز است، به این ترتیب با لحاظ تولید110 هزار تنی تولید LAB در سال‌های پیش ‌رو، برآورد می شود 52 هزار تن از مازاد تولید نرمال پارافین خود را به فروش برساند.
 • میزان تولید محصول جانبی HAB در سال‌های گذشته حدود 5 الی 7 درصد LAB بوده است. همین نسبت در برآورد لحاظ شده است.
 • افت قیمت فروش محصولات تولیدی متناسب با کاهش قیمت نفت و قیمت‌های جهانی این محصولات لحاظ شده است.
 • متوسط نرخ نفت سفید در سال مالی 99 حدود 38 دلار بر بشکه برآورد شده است. باتوجه به چگالی 810 کیلوگرم بر مترمکعب و با افزودن 2.1 درصد عوارض، قیمت آن حدود 200 دلار بر تن به دست می آید. نرخ نفت سفید برای سال 1400 معادل 45 دلار بر بشکه در نظر گرفته شده است.
 • با توجه به مفروضات فوق سود خالص شرکت به ازای هر سهم در سال 1399، 185 تومان و برای سال بعد آن 203 تومان برآورد گردیده است. این شرکت به طور متوسط در سال‌های گذشته 70 درصد سود خالص را بین سهامداران تقسیم کرده است.
 • در تحلیل شرکت صنایع پتروشیمی شیران نکات زیر حائز اهمیت هستند:
 • پیشرفت پروژه تبدیل مازاد NP تولیدی به LAB، 30 درصد گزارش شده است. این پروژه به علت برقراری مجدد تحریم‌ها مسکوت مانده است.
 • شرکت‌های لیزینگ صنعت و معدن، پالایش نفت اصفهان، نیروکلر و قائد بصیر از جمله شرکت‌های مهم سرمایه‌پذیر صنایع شیمیایی ایران هستند. در سال مالی فعلی تاکنون شرکت موفق به کسب درآمد 215 میلیارد تومانی از محل فروش دارایی‌ها گردیده که عمدتا مربوط به فروش شپنا می‌باشد. در این تحلیل فرض شده در ادامه سال مالی فعلی و سال 1400 درآمدی از این محل کسب نشود.


دسته‌بندی: 
نوع گزارش: