آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

پذیره نویسی اوراق اجاره سهام ش ...

گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم با مشارکت در تأمي ...

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

وبلاگ الگوریتم

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذاری جسورانه پویا الگوریتم و رشد یکم پیشگام


سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو صندوق جسورانه به نام پویا و پیشگام نموده است این دو صندوق به ترتیب با سرمایه 500 و 2400 میلیارد ریالی در همان سال پذیره نویسی شده‌اند که با استقبال خوبی از سوی سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی همراه بوده است. نجيبه خوشرو مدير گروه مشاوره سرمايه گذاري سبدگردان الگوريتم در خصوص تفاوتهای این دو صندوق گفت: این دو صندوق که هر دو جسورانه هستند در مراحل مختلفی از رشد استارت آپها سرمایه گذاری می‌کنند، پویا عموما بر موردهایی که در مراحل ابتدایی رشد و توسعه بازار هستند، سرمایه‌ گذاری می‌کند و پیشگام بر استارت آپهایی که در مرحله در حال رشد و تثبیت جایگاه در بازار هستند، سرمایه گذاری می‌کند.
وي در مورد برنامه و زمانبندی سرمایه گذاری گفت: هر دو صندوق عمر پنج ساله دارند و قرار هست طبق امیدنامه طی سه سال از زمان آغاز فعالیت، کل مبلغ سرمایه به سرمایه گذاری در حوزه استارت آپها و شرکت‌های نوآور اختصاص یابد، بدین منظور تیم سرمایه گذاری و کمیته هر دو صندوق قبل از آغاز فعالیت صندوق اقدام به بررسی تیم‌های استارت آپی کردند و ساختار عملیاتی و اجرایی صندوق تشکیل شد.
مدير گروه مشاوره سرمايه گذاري سبدگردان الگوريتم عنوان كرد با توجه به ريسك بالاي فعاليتهاي استارتآپي و رشد روزافزون ايده‌هاي نوآورانه، شناسايي كسب و كارهاي پرپتانسيل با امكان شكست پايين، كاري دشوار و مستلزم تخصص و تجربه كافي مي‌باشد. لذا سبدگردان الگوريتم به عنوان مدير صندوق پويا و پيشگام با بهره گيري از افراد متخصص و تيم حرفه‌اي به دنبال حداقل سازي ريسك و كسب بهترين بازده در اين حوزه مي‌باشد. وي خاطر نشان كرد كه دوره بررسی، مذاکره و عقد قررارداد و سرمایه گذاری در کسب و کارهای نوپا و استارتآپها زمانبر است و نیازمند صرف وقت و دقت زیادی هست چرا که ممکن است کوچکترین خطایی در هر کدام از این بخش‌ها منجر به شکست کسب و کار شود. از این رو برای کاهش این ریسک تیم حرفه‌ای از افراد این حوزه، در تیم سرمایه گذاری و کمیته‌های صندوق این مراحل را به دقت زیر نظر دارند.
به گفته خوشرو در خصوص وضعیت عملکردی صندوق پویا، تا کنون بیش از 40 مورد سرمایه گذاری در این صندوق بررسی شده‌ است از این موارد دو سرمایه گذاری انجام شده و سه مورد دیگر در حال مذاکره و عقد قرارداد می‌باشند که در مجموع ارزش تعهد بالغ بر 123.5 میلیارد ریال می‌باشد. وي افزود صندوق پویا هم اکنون در دو شركت پيشگامان هوش آشا (با برند تجاری هويو) و شرکت دوست کام ارمغان (با برند تجاری كيكخونه) به ارزش 48.5 میلیارد ریال متعهد به سرمایه گذاری شده است که از این مبلغ تا کنون بالغ بر 17.6 میلیارد ریال پرداخت گرديده است.
در ادامه ايشان به معرفي اين شركتها پرداخته و گفت: هویو یک پلتفرم فروش آنلاین بازی و اسباب بازی است که سعی دارد با تولید محتواي کاربردی برای هر اسباب بازی و مشاوره تخصصی به مادران، تجربه خریدی آسان و مطابق با نیاز کودک را برای والدین ایجاد کند. بدین صورت که هویو اسباب بازی را از تولیدکنندگان و تامین کنندگان دست اول تهیه میکند و سپس با ایجاد ارزش افزوده بر روی محصولات، آنها را در بستر فروشگاه اینترنتی خود به مخاطبان ارائه میکند که این ارزش افزوده شامل تولید محتواي کاربردی و پیشنهاد خرید اسباب بازی با توجه به نیاز و ویژگی‌های کودکان می‌شود. صندوق پویا با سرمایه گذاری به ارزش 22 میلیارد ریال در این شرکت در حال حاضر مالک 22 درصد از سهام شرکت می‌باشد.
همچنين کیکخونه برند تولید و توزیع کننده‌ی کیک و شیرینی خانگی است. محصولات کیکخونه شامل انواع کیک‌های اسفنجی ساده و چندطعم، کرامبلها، براونیها، پایها و شیرینی‌های مناسبتی است که به صورت روزانه در کارگاه این مجموعه پخت و توسط ناوگان حمل کیکخونه به اکثر نقاط شهر تهران ارسال می‌شوند. در حال حاضر بخشی از فروش مجموعه از طریق فروش B2C (وبسایت، اینستاگرام، فروش تلفنی و اسنپفود) و بخش دیگر آن از فروش سازمانی (B2B) به هتلها، رستورانها و کافه‌ها محقق می‌شود. صندوق پویا با سرمایه گذاری به ارزش 26.5 میلیارد ریال در این شرکت در حال حاضر مالک 13.25درصد از سهام شرکت می‌باشد. وي با اشاره به اينكه صندوق پیشگام از تیر ماه 1400 با کسب مجوز فعالیت از سازمان بورس، به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است، افزود: این صندوق در ابتدای شهریور ماه، اولین قرارداد سرمایه‌گذاری را با شرکت نواندیشان گلشن سلامتی (با برند تجاری مو تن رو)، با تعهد 150 میلیارد ریال منعقد کرده است. همچنين چهار مورد سرمایه گذاری دیگر در مراحل مذاکره نهایی و عقد قرارداد به ارزش تعهدی 644 میلیارد ریال دارد که برآورد می‌شود تا دو ماه آتی به قرارداد منتهی شود. خوشرو با معرفي مو تن رو به عنوان یک فروشگاه اینترنتی برای خرید لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران كه اصل بودن کالا، گارانتی بازگشت، ارسال سریع و مشاوره تخصصی از ویژگی‌های مهم و اساسی آن است، بیان کرد صندوق پیشگام با سرمایه گذاری به ارزش 150 میلیارد ریال در این شرکت در حال حاضر مالک 26/9 درصد از سهام شرکت می‌باشد.
وي با اشاره به اينكه صندوق پیشگام از تیر ماه 1400 با کسب مجوز فعالیت از سازمان بورس، به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است، افزود: این صندوق در ابتدای شهریور ماه، اولین قرارداد سرمایه‌گذاری را با شرکت نواندیشان گلشن سلامتی (با برند تجاری مو تن رو)، با تعهد 150 میلیارد ریال منعقد کرده است. همچنين چهار مورد سرمایه گذاری دیگر در مراحل مذاکره نهایی و عقد قرارداد به ارزش تعهدی 644 میلیارد ریال دارد که برآورد می‌شود تا دو ماه آتی به قرارداد منتهی شود.
خوشرو با معرفي مو تن رو به عنوان یک فروشگاه اینترنتی برای خرید لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران كه اصل بودن کالا، گارانتی بازگشت، ارسال سریع و مشاوره تخصصی از ویژگی‌های مهم و اساسی آن است، بیان کرد صندوق پیشگام با سرمایه گذاری به ارزش 150 میلیارد ریال در این شرکت در حال حاضر مالک 26/9 درصد از سهام شرکت می‌باشد.
ايشان بر اساس وضعیت سرمایه گذاری و تعهدی دو صندوق پویا و پیشگام خاطر نشان کرد، مدیر صندوق با همراهی کمیته سرمایه گذاری طی مدت کوتاه فعالیت رسمی صندوق، تمام تلاش خود را کرده تا فرصت‌های سرمایه گذاری این حوزه را مورد بررسی قرار دهد تا بتواند به موقع با بهترین شرایط اقدام به سرمایه گذاری در این حوزه نماید. با توجه به میزان تعهداتی که برآورد می‌شود در چند ماه پیش رو از قراردادهای سرمایه گذاری حاصل شود مرحله دوم تادیه صندوق‌ها به زودی در دستور کار قرار می‌گیرد.
وي در پایان گفت: از سهامداران صندوق‌های جسورانه پویا الگوریتم و رشد یکم پیشگام تقاضا داریم برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عملکرد صندوق، وضعیت صندوق و اطلاعات بیشتر با شرکت سبدگردان الگوریتم به عنوان مدیر صندوق ارتباط برقرار نمايند.

نظرات

درج نظر