آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

پذیره نویسی اوراق اجاره سهام ش ...

گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم با مشارکت در تأمي ...

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

وبلاگ الگوریتم

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسورانه با نماد "پیشگام" و دومین صندوق از نوع جسورانه تحت مدیریت سبدگردان الگوریتم


گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ایران فرصت‌های جدیدی را در کنار سرمایه‌گذاری در بازار بورس پیش‌روی سرمایه‌گذاران قرار داده ‌است. در همین راستا شرکت سبدگردان الگوریتم در چارچوب برنامه‌های بلندمدت خود وارد این حوزه شده و فرصت‌های موجود را برای سرمایه‌گذاری کسب و کارهای نوپا را مورد بررسی دقیق قرار داده‌ است. بدین منظور در راستای استراتژی‌های ذکر شده سبدگردان الگوریتم در آذر ماه اقدام به پذیرهنویسی صندوق جسورانه پویا الگوریتم نموده است و موفق به کسب مجوز تأسیس این صندوق شده است و در حال طی مراحل کسب مجوز فعالیت صندوق می‌باشد. "صندوق جسورانه رشد یکم پیشگام"، دومین صندوق جسورانه تحت مدیریت این شرکت می‌باشد که پذیره‌نویسی آن از روز سه‌شنبه مورخ 28/11/99 در بازار فرابورس ایران آغاز می‌شود.
آرش آقاقلیزاده درباره پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه گفت: "صندوق جسورانه پیشگام رشد یکم" با سرمایه ثابت 240 میلیارد تومان، بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری از نوع جسورانه می‌باشد. ارزش اسمی هر واحد سرمایه‌گذاری 100 هزار تومان است و از 2.400.000 واحد سرمایه‌گذاری صندوق، 480.000 واحد آن ممتاز و مابقی آن واحد‌های عادی می‌باشد.
وی در مورد زمان پذیره‌نویسی صندوق جسورانه رشد یکم پشگام افزود: پذیره‌‌نویسی واحدهای این صندوق از روز سه‌شنبه 28 بهمن ماه آغاز خواهد شد و تا دوشنبه 4 اسفند به مدت 5 روز کاری ادامه خواهد داشت. سرمایه‌‌گذاران می‌‌توانند از شعب کارگزاری‌‌های عضو فرابورس اقدام به خرید واحدهای صندوق نمایند. سرمایه‌‌گذاران در زمان پذیره‌‌نویسی ۲۰% ارزش اسمی، معادل بیست هزار تومان را پرداخت می‌‌نمایند و مابقی متناسب با نیاز صندوق و به فراخوان مدیر در مدت ۳ سال از زمان آغاز به کار صندوق از سرمایه‌گذاران تأدیه می‌گردد. حداقل تعداد واحد سرمایه‌گذاری در زمان پذیره‌نویسی 1,000 واحد معادل 100 میلیون تومان می‌باشد. همچنین سرمایه‌گذاران صندوق‌های جسورانه باید پیش از خرید واحدهای سرمایه‌گذاری، «اقرارنامه و بیانیه پذیرش ریسک پذیره‌نویسی یا معامله واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه و خصوصی» نزد کارگزاری‌های عضو فرابورس ایران را امضا نمایند. مطابق امیدنامه و اساسنامه مورد تأیید سازمان فرابورس، دوره فعالیت صندوق 5 سال است که تا یک سال قابل تمدید می‌باشد.
مدیرعامل شرکت سبدگردان الگوریتم در خصوص موضوع فعالیت صندوق تصریح کرد: موضوع فعالیت صندوق سرمايه‌گذاري جسورانه رشد یکم پیشگام در فن‌آوري‌هاي نوين و شرکت‌هاي نوپا با موضوع فعاليت فناوری اطلاعات و ارتباطات، پزشکی و سلامت، انرژی، سخت افزار، بایو و نانو تکنولوژی می‌باشد که عمده تمرکز آن بر سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های فناور و یا دانش‌بنیان در انواع صنایع موضوع فعالیت صندوق که در حال رشد و تثبیت جایگاه خود در بازار هستند می‌باشد.
وی همچنین درباره تفاوت‌های صندوق‌های جسورانه پویا الگوریتم و پیشگام گفت: از جمله تفاوت‌های کلیدی صندوق جسورانه پویا الگوریتم و صندوق جسورانه رشد یکم پیشگام می‌توان به این موضوع اشاره کرد که جامعه هدف سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه پویا الگوریتم، شرکت‌ها و استارتاپ‌های نوپایی است که در مراحل ابتدایی رشد و به دنبال توسعه بازار هستند، می‌باشد در حالی که عمده تمرکز صندوق جسورانه پیشگام بر روی شرکت‌های فناور و دانش بنیان در مرحله رشد و ثبیت جایگاه خود در بازار، می‌باشد.
وی همچنین تاکید کرد که: سرمایه‌گذاری در صندوق‌های جسورانه ماهیتی بسیار پر ریسک دارد و تنها باید از سوی افرادی صورت گیرد که منابع مالی کافی برای پذیرش چنین ریسکی را دارند و در هیچ مقطعی نیاز فوری به نقد کردن سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این صندوق را ندارند. در نتیجه واحدهای صندوق نباید توسط کسانی خریداری شود که از نظر مالی و روانی آمادگی پذیرش از دست دادن کل این سرمایه را ندارند و همچنین سرمایه‌گذاری نباید بخش اصلی سبد سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذار را تشکیل دهد. به طور کلی سرمایه‌گذاری در فن‌آوری‌های نوین شرکت‌های نوپا ذاتاً ریسک بالایی دارد و منابع نقدینگی صندوق تا حد زیادی وابسته به موفقیت شرکت‌های سرمایه‌پذیر آن است.
و در آخر مدیرعامل شرکت سبدگردان الگوریتم خاطر نشان کرد: صندوق‌های جسورانه با توجه به ماهیت فعالیت‌شان عموماً ریسک بالاتری نسبت به سایر صندوق‌ها از جمله صندوق‌های سهامی دارند، علی رغم ریسک بالای صندوق، با توجه به سابقه درخشان مؤسسین صندوق در حوزه فن‌آوری‌های نوین و شرکت‌های نوپا، انتظار می‌رود در پایان عمر صندوق سودآوری مناسبی حاصل گردد. مؤسسین صندوق، شرکت سبدگردان الگوریتم (1%)، صندوق نوآوری و شکوفایی (16.67%)، توسعه کارآفرینی بهمن (27.33%) ، توسعه نوآوری نیکی (۲7.50%) و عطا استیل (۲7.50%) می‌‌باشند که در کمیته سرمایه‌‌گذاری صندوق دارای نماینده هستند. سبدگردان الگوریتم مدیریت این صندوق رو بر عهده دارد و مؤسسه حسابرسی و خدمات مدیریت آزموده کاران به عنوان حسابرس و موسسه حسابرسی و بهبود سیستم‌های مدیریت حسابرسین (حسابداران رسمی) به عنوان متولی این صندوق می‌‌باشند.

نظرات

درج نظر