آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

آغاز پذیره‌‌نویسی صندوق سرمایه ...

آرش آقاقلیزاده، مدیر عامل سبدگردان الگوریتم از محص ...

وبلاگ الگوریتم

آغاز پذیره‌‌نویسی صندوق سرمایه‌‌گذاری جسورانه پویا الگوریتم با نماد "پویا" از شنبه 8 آذر ماه


آرش آقاقلیزاده، مدیر عامل سبدگردان الگوریتم از محصول جدید این شرکت خبر داد: صندوق سرمایه گذاری جسورانه پویا الگوریتم با مدیریت شرکت سبدگردان الگوریتم در تابلوی ابزارهای نوین مالی فرابورس درج نماد شد. پذیره‌‌نویسی واحدهای این صندوق از روز شنبه 8 آذر ماه آغاز خواهد شد و تا چهارشنبه 19 آذر به مدت 10 روز کاری ادامه دارد. سرمایه‌‌گذاران می‌‌توانند از شعب کارگزاری‌‌های عضو فرابورس اقدام به خرید واحدهای صندوق نمایند.

آرش آقاقلیزاده در خصوص موضوع فعالیت صندوق گفت: موضوع فعالیت صندوق سرمایه‌‌گذاری جسورانه پویا الگوریتم در حوزه فن‌آوري‌هاي نوين و شرکت‌هاي نوپا با موضوع فناوری اطلاعات و ارتباطات، پزشکی و سلامت، رسانه و سرگرمی و بایو و نانو تکنولوژی می‌‌باشد. سرمایه صندوق، ثابت و معادل مبلغ 50 میلیارد تومان و ارزش اسمی هر واحد صد هزار تومان می‌‌باشد. از 500 هزار واحد سرمایه گذاری صندوق 100,000 واحد آن ممتاز و مابقی عادی می‌‌باشد. مطابق امیدنامه صندوق، عمر صندوق 5 سال است که تا یک سال قابل تمدید می‌‌باشد.

وی با تاکید بر اینکه ترکیب مؤسسین صندوق از شرکت‌‌ها و نهادهای با سابقه قوی در حوزه فعالیت صندوق هست، تشریح کرد: مؤسسین صندوق، شرکت سبدگردان الگوریتم (2%)، گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم (45%)، توسعه کارآفرینی بهمن (33%) و صندوق نوآوری و شکوفائی (20%) می‌‌باشند که در کمیته سرمایه‌‌گذاری صندوق دارای نماینده هستند. سبدگردان الگوریتم نیز به عنوان مدیر صندوق فعال خواهد بود و مؤسسه حسابرسی بهمند به عنوان حسابرس و مؤسسه حسابرسی شاخص اندیشان به عنوان متولی این صندوق می‌‌باشند.

آقاقلیزاده در خصوص میزان و نحوه سرمایه گذاری در این صندوق گفت: ارزش اسمی هر واحد سرمایه‌‌گذاری صندوق صد هزار تومان می-باشد. سرمایه‌‌گذاران در زمان پذیره‌‌نویسی 20% ارزش اسمی، معادل بیست هزار تومان را پرداخت می‌‌نمایند و مابقی متناسب با نیاز صندوق و به فراخوان مدیر در مدت 3 سال از زمان آغاز به کار صندوق از سرمایه‌گذاران دریافت می‌گردد. هر سرمایه‌گذار در زمان پذیره‌‌نویسی باید حداقل 1،000 واحد صندوق را خریداری نماید. به این ترتیب حداقل وجه نقد مورد نیاز در زمان پذیره‌‌نویسی با توجه به تادیه 20% صندوق، برابر مبلغ 20 میلیون تومان می‌باشد. همچنین سرمایه‌گذاران صندوق‌های جسورانه باید پیش از خرید واحدهای سرمایه‌گذاری، «اقرارنامه و بیانیه پذیرش ریسک پذیره‌نویسی یا معامله واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه و خصوصی» نزد کارگزاری‌های عضو فرابورس ایران را امضا نمایند.

وی در خصوص سیاست‌‌های سرمایه‌‌گذاری صندوق گفت: همانطور که بیان شد موضوع فعالیت صندوق در حوزه سرمایه‌‌گذاری جسورانه، فن‌‌آوری‌‌های نوین و شرکت‌‌های نوپا می‌‌باشد و تمرکز اصلی آن در مرحله توسعه محصول یا ورود به بازار جدید خواهد بود، به همین جهت سیاست صندوق، سرمایه‌‌گذاری در شرکت‌هایی هست که حداقل یک محصول یا خدمت قابل ارائه داشته باشند. همچنین سیاست سرمایه‌گذاری نیز به صورت مرحله‌ای (staging) خواهد بود. بدین معنی که اگر شرکت‌های سرمایه‌پذیر به شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) تعیین شده خود دست پیدا کردند و ارزش افزوده مناسبی را در بازه زمانی تعیین شده ایجاد نمودند، سرمایه مرحله بعد آنها تأمین خواهد شد.

مدیر عامل سبدگردان الگوریتم با تاکید بر اینکه سرمايه‌گذاري در اين صندوق ماهيتي بسيار پرريسک دارد گفت، سرمایه‌‌گذاران باید توجه داشته باشند که سرمایه‌‌گذاری در این صندوق تنها بايد از سوي افرادي صورت گيرد که منابع مالي کافي براي پذيرش چنين ريسکي را دارند و در هيچ مقطعي نياز فوري به نقد کردن سرمايه‌گذاري صورت‌گرفته در اين صندوق را ندارند. همچنین واحدهاي صندوق نبايد توسط کساني خريداري شود که از نظر مالي و رواني آمادگي پذيرش از دست دادن کل اين سرمايه را ندارند و سرمايه‌گذاري در این نوع صندوق‌‌ها نبايد بخش اصلي سبد سرمايه‌گذاري سرمايه‌گذار را تشکيل دهد.

وی در پایان گفت: صندوق‌‌های جسورانه با توجه به ماهیت فعالیتشان عموماً ریسک بالاتری نسبت به سایر صندوق‌‌ها از جمله صندوق‌‌های سهامی دارند، علیرغم ریسک بالای صندوق، با توجه به سابقه درخشان مؤسسین صندوق در حوزه فن‌آوري‌هاي نوين و شرکت‌هاي نوپا، انتظار می‌‌رود در پایان عمر صندوق سودآوری مناسبی حاصل گردد. سرمایه‌‌گذاران می‌‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه اساسنامه و امیدنامه صندوق به سایت صندوق به آدرس pooyafund.ir مراجعه نمایید.

نظرات

درج نظر