آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

پذیره نویسی اوراق اجاره سهام ش ...

گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم با مشارکت در تأمي ...

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

وبلاگ الگوریتم

روند معاملات نباید به برخی از نمادهای خاص گره بخورد


کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری سبدگردان الگوریتم با بیان اینکه در شرایط کنونی به برخی کدهای معاملاتی حقوقی اجازه فروش داده نمی‌شود، معتقد است وضعیت بازار سرمایه نباید به برخی از نمادهای گروه‌های خاص مانند خودرویی‌ها و پالایشی‌ها وابسته باشد و تا زمانی که سیاست‌گذاری‌های متناقض و حمایت‌های دستوری حذف نشود بازار به آرامش و ثبات دست نخواهد یافت.
بازار سرمایه پس از هفته‌ها ریزش و رشد‌های کم‌جان توانست در اواخر شهریورماه جانی دوباره بگیرد، کارشناسان معتقدند با توجه به انتشار اخباری در خصوص افزایش حدنصاب سرمایه‌گذاری در سهام صندوق‌های با درآمد ثابت، تغییر روش محاسبه قیمت خوراک واحدهای پالایشی و پالایشگاه‌های کشور و نیز افزایش ضریب تعدیل سهام به ۲۰ درصد، می‌توان نسبت به ادامه‌دار بودن روند صعودی شاخص در هفته‌های آینده نیز امیدوار بود، اما در این خصوص عوامل بازدارنده‌ای همچون حمایت‌های دستوری دولت ممکن است به مانعی در برابر رشد شاخص تبدیل شوند.
مائده تاج مزینانی کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری سبدگردان الگوریتم در این رابطه می‌گوید: بازار سرمایه در هفته گذشته با رفتاری سینوسی همراه بود به گونه‌ای‌که پس از افت‌وخیزهایی نهایتاً در کانال یک‌میلیون و شش‌صد هزار واحدی آرام گرفت.
وی بابیان اینکه بازار سرمایه هیجانی بوده و رفتارهای توده‌وار در سهم‌ها دیده می‌شود، افزود: در حال حاضر معاملات بورس به‌طور متعادل انجام نمی‌شوند و ممکن است سهمی که در ابتدای ساعات معاملات صف فروش مواجه بوده در پایان روز با صف خرید مواجه گردد.
تاج مزینانی بابیان اینکه حمایت‌های دستوری به‌عنوان یکی از عوامل مؤثر در وضعیت فعلی بازار محسوب می‌شود، ادامه داد: حمایت دستوری از برخی گروه‌ها مانند فلزات، پالایشی‌ها و خودروسازی‌ها جلوی روند طبیعی عرضه و تقاضا در بازار را می‌گیرد.
وی ادامه داد: حمایت‌های دستوری فضای مناسبی را برای نوسان‌گیران فراهم می‌کند، زیرا افراد از این دامنه نوسانات و هیجانات استفاده کرده و اقدام به سفته‌بازی و نوسان‌گیری می‌کنند.
کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری سبدگردان الگوریتم با اشاره به اینکه در شرایط فعلی به برخی کدهای معاملاتی حقوقی اجازه فروش داده نمی‌شود، گفت: به این علت روند بازار از حالت طبیعی خارج‌شده و تا زمانی که سیاست‌گذاری‌های متناقض و حمایت‌های دستوری حذف نشود بازار به آرامش و ثبات دست نمی‌یابد.

نظرات

درج نظر