آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

آغاز پذیره‌‌نویسی صندوق سرمایه ...

آرش آقاقلیزاده، مدیر عامل سبدگردان الگوریتم از محص ...

وبلاگ الگوریتم

الگوبرداری معامله گران از حقوقی‌ها و دارا دوم


شاخص از دو میلیون واحد عقب‌نشینی کرده و سهامداران مدام در حال جابه‌جایی سرمایه خود از سهمی به سهم دیگر هستند.
نکیسا خرّم کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان الگوریتم در تحلیل ریزش شاخص می‌گوید: حمایت‌های حقوقی‌ها و تغییر سیاست‌های دولت در مورد صندوق‌های دارا دوم باعث رفتار سینوسی شاخص شده است.
وی ریزش شاخص را نتیجه به تأخیر افتادن زمان پذیره نویسی دارا دوم می‌داند و می‌گوید: پس از تأخیر در زمان عرضه صندوق دارا دوم سیگنال منفی به بورس منتقل شد و با خروج سرمایه معامله‌گرانی که کم‌تر از 6 ماه در بورس بودند، شاخص در مدار یک ‌میلیون و 600 هزار واحد ایستاد.
این کارشناس بازار سرمایه توضیح می‌دهد: بعد از اولین افت، حمایت‌های حقوقی از بازار شروع شد و به‌صورت مقطعی این حمایت‌ها صف‌های فروش را تا حدی مدیریت کرد، در واقع این حرکت‌های حمایتی باعث شد که سهم‌های موجود در دارا دوم، با صف خرید شاخص را بالا بکشند و در مقابل، در مواقعی که صف‌های غیرمنطقی فروش وجود دارد به سقوط شاخص منجر شود.
این کارشناس بازار سرمایه به الگوبرداری بازار از سهم‌های دارا دوم و سهم‌های مورد حمایت حقوقی‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: جو بی‌اعتمادی حاکم در بورس نتیجه اقدامات حقوقی‌ها و اخبار و حواشی منتشر شده درباره سهم‌های دارا دوم صورت گرفته و به‌نوعی اهداف معامله گران را تحت‌الشعاع قرار داده است.
خرّم انتظار بازار از بازدهی سهم‌های دارا دوم و خبر عدم انتشار آنها در قالب ETF را درافت شاخص دخیل می‌داند و می‌گوید: رفتار معامله گران به‌گونه‌ای بود که سهم‌های که در دارا دوم هستند، بدون واقعیت و ارزش ذاتی بالا می‌روند و شاخص را تحت تأثیر قرار می‌دهند. درحالی‌که سایر سهم‌های بنیادین از چشم آنها مغفول مانده‌اند.
خرّم همچنین به رفتار معامله گران تازه‌وارد در ریزش شاخص اشاره می‌کند و می‌گوید: معامله‌گرانی که از حدود 6 ماه پیش وارد بازار شده‌اند، بیشتر از هر دوره دیگری با سود مواجه شده و کمتر روند منفی را تجربه کرده‌اند، به همین دلیل، به‌محض افت قیمت سهم‌ها، دلسرد شده و در صف فروش می‌ایستند. این رفتار سهامداران تازه ‌وارد، درافت شاخص نیز دخیل بوده است.
این کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: در حال حاضر معامله بر پایه تحلیل نیست، چراکه گزارش‌های منتشرشده در مورد کامودیتی‌ها و دلار بیانگر این است که بسیاری از سهم‌هایی که امروز صف فروش با قیمت‌های منفی دارند، ازنظر سودآوری وضعیت خوبی دارند و حتی ممکن است که بیش از قیمت روز ارزنده باشند اما به دلیل عدم دید کارشناسی معامله گران در شیب نزولی هستند.
خرّم در ادامه به تأثیر فضای بین‌الملل و انتخابات پیش روی کشور آمریکا اشاره کرد و گفت: برخی از معامله-گران هم در اضطراب انتخابات آمریکا به سر می‌برند و معاملات خود را بر اساس آن انجام می‌دهند.
این کارشناس بازار سرمایه به سرمایه گذاران پیشنهاد می‌دهد که: افراد با آگاهی و اهداف بلندمدت وارد بازار شوند افق سرمایه‌گذاری کوتاهی که در بازار شکل‌گرفته باید حداقل 6 ماهه باشد تا بتوان از بازار سود کسب کرد. سهامداران باید توجه کنند که احتمال دارد، که شاخص نوسانان داشته باشد و سرمایه‌گذار باید تاب این نوسانات را داشته باشد.
خرم به سرمایه‌گذارانی که آشنایی یا دانش کافی در مورد بورس ندارد، پیشنهاد می‌دهد: درحالی‌که نوسان بورس برخی از سرمایه‌گذاران را کلافه کرده است، صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند برای افراد تازه‌وارد مناسب‌ترین گزینه باشد.

نظرات

درج نظر