آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

آغاز پذیره‌‌نویسی صندوق سرمایه ...

آرش آقاقلیزاده، مدیر عامل سبدگردان الگوریتم از محص ...

وبلاگ الگوریتم

تأثیر بی‌رمق صنعت شوینده ‌بر شاخص


کارشناس تحلیل بازار شرکت سبدگردان الگوریتم با عنوان اینکه در میان‌مدت شاخص با شیب ملایم تا کانال 2400 واحدی رشد خواهد کرد، گفت: برخلاف ذهنیت موجود که رشد سهام شرکت‌های شوینده و بهداشتی را تحت تأثیر اپیدمی کرونا پیش‌بینی می‌کنند، اما تغییر نرخ ارز مواد اولیه و قیمت‌گذاری دستوری باعث شده تا شاهد عدم رشد چند برابری ارزش سهام این صنایع باشیم که درنتیجه تأثیر چندانی بر روند تغییرات بازار نخواهند داشت.
وحید نوبخت، کارشناس تحلیل بازار شرکت سبدگردان الگوریتم با عنوان اینکه وضعیت کلی بازار در سه بازه زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت قابل‌بررسی است، می‌گوید: در کوتاه‌مدت شاهد منفی شدن خیلی از سهم‌های شاخص‌ساز تحت تأثیر تعویق در عرضه سهام صندوق دارا دوم بوده‌ایم، درواقع به‌واسطه ورود حجم سنگین نقدینگی از سوی افراد حقیقی و غیرحرفه‌ای، فروش‌های توده‌وار در بازار برجسته شده، که اگرچه چنین رفتاری قبلاً در بازار بود اما این روند در حال حاضر با تشدید همراه بوده به گونه ای‌که با منفی شدن برخی سهم‌ها به سایر سهم‌ها سرایت می‌کند و موجب منفی شدن کل بازار میشود.
وی در خصوص بازه زمانی میان‌مدت گفت: در بازه زمانی پیش رو تا پایان تابستان تکانه اقتصادی خاصی وجود ندارد، اما مهم‌ترین رخداد تا پایان سال، انتخابات امریکا بوده که به نظر می‌رسد تأثیری کوتاه‌مدت داشته باشد چراکه در صورت هرگونه تغییری در ریاست جمهوری آمریکا به‌واسطه کنترل دولت، بازار ارز با ریزش مواجه نخواهد شد. بنابراین در این دوره احتمالاً رشد شاخص با شیب ملایم تا کانال 2400 را شاهد خواهیم بود.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص بازه زمانی بلندمدت گفت: باتوجه به رشد شدید قیمت در ماه‌های گذشته، در بلندمدت انتظار رشد قابل توجهی در بازار وجود ندارد. در این دوره دو گزینه پیش روی بازار سرمایه وجود دارد یا بازار با سقوط مواجه خواهد شد، یا اینکه بازار به سمت تعادل و در فاز اصلاحی بلندمدت قرار می‌گیرد به گونه ای‌که P/E کارشناسی به مینیمم هفت برسد.
وی ادامه داد: البته با توجه به حضور اکثر جامعه در بازار به نظر می‌رسد حاکمیت در مقابل ریزش مقاومت خواهد کرد تا بازار همچنان با جذابیت همراه باشد.
نوبخت به تمایل بازار به سمت صنایعی با سود غیرعملیاتی در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در بلندمدت در صورتیکه نرخ ارز با رشد مواجه نشود و ریسک سیاسی خاصی وجود نداشته باشد، خرید سهم‌های برخی از صنایع که از حاشیه سود عملیاتی کمتر از 30 درصد برخوردارند توجیه پذیر نخواهد بود. بنابراین به نظر می‌رسد وزن این گروه از سهم‌ها به تدریج کاهش یافته و سایر صنایعی که سودهای عملیاتی بالایی دارند، با رشد مواجه خواهند شد.
کارشناس تحلیل بازار شرکت سبدگردان الگوریتم در رابطه با نقش شرکت‌های بهداشتی و شوینده در بازار سرمایه اظهار کرد: با توجه به اپیدمی کرونا و افزایش استفاده از مواد بهداشتی و ضدعفونی ذهنیت افزایش سود صنایع شیمیایی مطرح‌شده است اما این صنعت درنهایت در برخی از بخش‌ها نظیر بخش بهداشت فردی تنها با رشد فروش 40 درصدی همراه بوده‌اند که نشان‌دهنده امکان رشد چند برابری ارزش آن‌ها است. از سوی دیگر نرخ ارز مواد اولیه این شرکت‌ها نیز با تغییر مواجه شده و ازآنجایی‌که محصولات شوینده به کالای استراتژیک مبدل شده‌اند امکان افزایش و رشد قیمت به‌واسطه قیمت‌گذاری از سوی انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان فراهم نیست بنابراین با وجود سهم‌های خوب اما در این صنعت رشد چندانی را شاهد نبوده و چندان در تغییرات کلی بازار تأثیر نخواهند داشت.

نظرات

درج نظر