آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

پذیره نویسی اوراق اجاره سهام ش ...

گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم با مشارکت در تأمي ...

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

وبلاگ الگوریتم

تثبیت اعتماد لرزان


طی هفته گذشته پس از انتشار اخباری مبنی بر لغو عرضه صندوق دارا دوم توسط دولت که قرار است بخش مهمی شرکتهای بزرگ پالایش نفت کشور در آن قرار گیرند و پذیره نویسی برای آن صورت گیرد، شاخص کل بازار بورس و اوراق بهادار در مسیر نزولی قرار گرفت.
بلافاصله طی ساعتهای آینده اطلاعیه های مختلفی از طرف وزارتخانه های نفت و اقتصاد و سازمان خصوصی سازی منتشر شد که در نهایت همه بر این موضع که دارا دوم حتما عرضه خواهد شد تثبیت شد.
مهمترین پیام اتفاقی که افتاد این بود که نشان دهنده افزایش قابل توجه اهمیت بازار سرمایه نزد دولتمردان بود. سابقا، تغییرات شاخص کل و بازار سرمایه از کمترین دغدغه های اعضا کابینه دولت و مجلس شورای اسلامی بوده است و به راحتی با یک مصوبه یا لایحه بازار سرمایه دچار تلاطمی می شد که در نهایت بار آن توسط اندک فعالان این بازار تحمل می شد. اما آنچه طی هفته گذشته رخ داد نشان داد که اکنون اوضاع متفاوت شده است. در واقع آنچه شروع این جریان بود تنها نمودی دیگر از عدم هماهنگی و سوء مدیریتی بود که برای فعالان اقتصادی کشورمان مشکل آشنایی است. آنچه اهمیت داشت، سرعت واکنشها، تاییدیه ها و تکذیبیه ها بود که نشان داد حمایت معنوی دولت از بازار سرمایه، به نوعی نمودی عملی نیز دارد. هر چند این اتفاق در کوتاه مدت، ضربه¬ای بود به اعتماد لرزانی که به بازار سرمایه در حال ایجاد است، اما در بلند مدت می توان ادعا کرد که هیچ مجلس و دولتی دیگر نمی تواند بازار سرمایه را نادیده بگیرد و اندک اندک به این بینش می رسند که هر اظهار نظر و مصوبه ای که اثری عمده بر بازار سرمایه داشته باشد نه تنها شرایط اقتصادی میلیونها ایرانی را تحت تاثیر قرار میدهد و بلکه با تخریب اعتماد، دیگر دولت نیز نخواهد توانست عرضه منابع مورد نیاز خود از جمله کسری بودجه خود را از طریق بازار سرمایه تامین کند. بازار سرمایه نه تنها مبدل به ابزاری شده است برای جذب و مهار سرمایه های سرگردان یا پولهای داغ ، بلکه محملی فراهم کرده است برای تامین مالی دولت.
فعالان بازار سرمایه نیز بایستی به یاد داشته باشند که وقایعی از این دست، با این امید که تعداد و شدت وقوع آن کاهش یابد، بخشی از ریسک سیستماتیک بازار سرمایه کشور ماست.
در نهایت، شوک ناشی از اتفاقات هفته پیش در کوتاه مدت منجر به اصلاحی در بازار خواهد شد اما در میان مدت با توجه به وضعیت نرخ ارز، شرایط تورمی اقتصاد، ورود نقدینگی از سایر بازارهای سرمایه گذاری و برنامه های نظام اقتصادی برای تامین مالی بازار سرمایه، این بازار همچنان برای سرمایه گذاری جذاب است. در صورتی که گشایشی اقتصادی رخ دهد و قیمت ارز روندی کاهشی پیدا کند، با توجه به همبستگی قوی تغییرات قیمت ارز و تغییرات شاخص بورس، اصلاح دیگری در بازار سرمایه خواهیم داشت اما روند کلی بازار در چشم انداز بلند مدت صعودی است.

نظرات

درج نظر