آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

پذیره نویسی اوراق اجاره سهام ش ...

گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم با مشارکت در تأمي ...

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

وبلاگ الگوریتم

اطمینان از نقدشوندگی، مزیت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت قابل معامله


مدیر سرمایه‌گذاری صندوق دارا الگوریتم با عنوان اینکه بخش عمده جریان درآمدی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، حاصل از سپرده‌های بانکی و کوپن اوراق بهادار با درآمد ثابت است که جریان درآمدی نسبتاَ پایداری را برای این صندوق‌ها رقم می‌زند، گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت قابل معامله، دارای رکن بازارگردان هستند که عمدتاً به‌صورت روزانه اقدام به خرید و فروش واحدهای این صندوق‌ها در نرخ‌های مشخص می‌کنند، درنتیجه سرمایه‌گذاران می‌توانند بابت نقدشوندگی واحدهای این صندوق‌ها اطمینان خاطر داشته باشند.
شیرین معطر طهرانی مدیر سرمایه‌گذاری صندوق دارا الگوریتم در تشریح و مزایای عملکرد صندوق‌های درآمد ثابت می‌گوید: صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به‌نوعی رقیب سپرده‌های بانکی محسوب شده که با بهره‌گیری از پتانسیل‌های بازار سهام و همچنین اوراق بهادار با درآمد ثابت با نرخ بهره جذاب، توانسته‌اند نرخ‌ سود بالاتری را نسبت به سیستم بانکی پرداخت کنند.
وی در ادامه با عنوان اینکه بخش عمده جریان درآمدی صندوق‌های سرمایه‌گذاری حاصل از سپرده‌های بانکی و کوپن اوراق بهادار با درآمد ثابت است افزود: علاوه بر این، صندوق‌های درآمد ثابت از امکان سرمایه‌گذاری در سهام تا سقف مشخص برخوردار بوده که زمینه تأمین درآمد از محل رشد قیمت و سود تقسیمی سهام را فراهم می‌آورد که این امر سبب می‌شود سرمایه‌گذاران از جذابیت‌های بازار سهام نیز بهره‌مند گردند.
مدیر سرمایه‌گذاری صندوق دارا الگوریتم حفظ اصل سرمایه و دریافت بازدهی قابل ‌رقابت با سپرده‌های بانکی را از اهداف اصلی صندوق‌های درآمد ثابت دانست و افزود صندوق¬های درآمد ثابت بیشتر برای سرمایه¬گذاران محافظه کار که به دنبال دریافت جریان درآمدی نسبتا ثابتی هستند مناسب است. هرچند تخصیص بخشی از سبد سرمایه¬گذاری به این صندوق‌ها با هدف متنوع‌سازی سبد دارایی‌ها، می‌تواند از جمله استراتژی‌های گروه‌های دیگر سرمایه¬گذاران نیز باشد.
وی امکان تغییر استراتژی سرمایه‌گذاری در زمان اصلاح بازار سهام را به‌عنوان یکی از کارکردهای صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله برشمرد و افزود سرمایه‌گذاران طی دوره اصلاح بازار برای محافظت از اصل سرمایه و سود خود می‌توانند تا زمان بازگشت بازار به روند صعودی اقدام به تبدیل حداقل بخشی از سبد سهام خود به واحدهای این صندوق‌ها کنند.
این کارشناس ارشد بازار سرمایه نقدشوندگی بالاتر نسبت به سایر ابزارهای با درآمد ثابت را از مزایایی صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله دانست و تأکید کرد: برخی از اوراق منتشرشده در بازار با وجود نرخ‌های بازدهی جذاب، فاقد بازارگردان هستند که این امر در مجموع می‌تواند از جذابیت این اوراق برای سرمایه‌گذاران خرد یا سرمایه‌گذاران با افق کوتاه‌مدت بکاهد. این در حالی است که وجود رکن بازارگردان در صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله، در افزایش نقدشوندگی واحدهای این صندوق‌ها حائز اهمیت خواهد بود. هرچند که ممکن است اوراق با نقدشوندگی کمتر در سبد دارایی‌های این صندوق‌ها نیز وجود داشته باشد اما ‌به دلیل نقدشوندگی بالای صندوق، سرمایه‌گذاران بدون توجه به ترکیب دارایی‌های صندوق‌ قادر خواهند بود به‌راحتی و به‌صورت روزانه اقدام به خرید و فروش واحدهای این صندوق‌ها کنند.
وی گفت: باید توجه داشت که سپرده‌های بانکی بیشتر کارکرد پس‌انداز داشته که در راستای پوشش تعهدات مالی کوتاه‌مدت یا اهداف مالی در آینده‌ای نه‌چندان دور مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سوی دیگر به دلیل عدم امکان افتتاح سپرده‌های بانکی با سررسیدهای بلندمدت، تخصیص بخش زیادی از سرمایه به این سپرده‌ها می‌تواند سرمایه‌گذاران را با ریسک سرمایه‌گذاری مجدد مواجه سازد. به عبارتی سپرده‌‌گذاری در بانک‌ها ممکن است امکان تمدید قرارداد با نرخ‌های قبلی را از سرمایه‌گذاران سلب ‌کند..
همچنین سپرده‌های بانکی انعطاف در استراتژی‌های سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهند. به گونه ای‌که سرمایه‌گذار در صورت تمایل به تغییر ترکیب دارایی‌ها و افزایش درصد سرمایه‌گذاری در سهام با انتقال منابع از سپرده‌های بانکی به بازار سهام، به دلیل وجود نرخ شکست متضرر خواهد شد. این در حالی است که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت بدون سررسید بوده و نرخ شکست در مورد این صندوق‌ها موضوعیت ندارد درنتیجه این صندوق‌ها در شرایط جابه‌جایی منابع میان کلاس‌های دارایی و تغییر استراتژی سرمایه‌گذاری گزینه بهتری نسبت به سپرده بانکی به شمار می‌روند.
معطر طهرانی گفت: سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت نیازمند بررسی پارامترهای کلان اقتصادی مانند تورم، سیاست‌های پولی و مالی دولت و روند آتی نرخ بهره و همچنین بررسی توان اعتباری ناشر و ضامن اوراق است که آگاهی از این اطلاعات برای اکثر سرمایه‌گذاران میسر نیست اما مدیران صندوق‌های با درآمد ثابت با برخورداری از امکانات لازم، می‌توانند سبد متنوعی از انواع اوراق، سپرده‌های بانکی و سهام را تشکیل ‌دهند که می‌تواند با به حداکثر رساندن سود، ریسک‌های سرمایه‌گذاری را نیز تا حد امکان کاهش دهد.
وی به امکان سرگردانی سرمایه‌گذاران به دلیل تنوع اوراق بهادار با درآمد ثابت در بازار اشاره کرد و گفت: اوراق با درآمد ثابت به لحاظ ناشر، سررسید، ضامن، نرخ بازده تا سرسید، دوره‌های تقسیم سود و سایر ویژگی‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. ضمن آنکه بحث نقدشوندگی به‌ویژه در افق کوتاه‌مدت حائز اهمیت است. بنابراین توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران خرد و سرمایه‌گذاران با افق سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت به‌جای اوراق با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به‌ویژه صندوق‌های با درآمد ثابت قابل معامله را انتخاب کنند. چراکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت قابل معامله دارای رکن بازارگردان هستند که عمدتاً به‌صورت روزانه اقدام به خرید و فروش واحدهای این صندوق‌ها در نرخ‌های مشخص می‌کنند. در کنار بازارگردان، سایر سرمایه‌گذاران نیز به‌صورت روزانه اقدام به خریدوفروش واحدهای این صندوق‌ها می‌کنند درنتیجه سرمایه‌گذاران می‌توانند بابت نقدشوندگی واحدهای صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله اطمینان خاطر داشته باشند.

نظرات

درج نظر