آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

پذیره نویسی اوراق اجاره سهام ش ...

گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم با مشارکت در تأمي ...

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

وبلاگ الگوریتم

در معاملات روز سه شنبه رقم خورد "واگرایی شاخص کل و هم وزن"


به گفته کارشناس سرمایه‌‌گذاری سبدگردان الگوریتم اقبال سرمایه گذاران به سهم های بنیادی که در صندوق‌‌های بعدی دولت قرار دارند و همچنین افزایش صف فروش در سهم‌‌های کوچک واگرایی شاخص کل و هم وزن را در معاملات رقم زده است
نکسیا خرم کارشناس سرمایه‌‌گذاری سبدگردان الگوریتم در تشریح روند بازار و دلایل واگرای شاخص هم وزن با شاخص کل گفت: مشکلات هسته، امروز بهتر بود رنج ها و نوسان مثبت و منفی که درقیمت برخی سهم‌‌ها اتفاق افتاده بود، امروز کمتر بود و در مجموع بازار آرامش بیشتری را تجربه کرد.
خرم تاخیر در ثبت سفارش در هسته معاملاتی را یکی از دلایل عدم شفافیت قیمت‌‌ها در تابلو عنوان کرد و افزود: برخی معامله گران هم با سیاست تعیین قیمت بالاتر سعی دارند تا جلوی ضرر احتمالی خود از هنگ کردن هسته را کاهش دهند، به همین دلیل قیمت سهم‌‌ها دائما در نوسان مثبت و منفی بود.
به گفته کارشناس سرمایه‌‌گذاری سبدگردان الگوریتم تعیین کف قیمت از سوی برخی فروشندگان که در راستای قطعیت معاملات صورت گرفته از عوامل موثر در نوسان زیاد سهم‌‌ها بوده است .
خرم ادامه داد: تغییر سیاست مدیران بازار سرمایه در انتقال ساعات معاملاتی سهم‌های که حجم بالایی دارند به ساعات های خارج بازار، با ساعات معاملاتی اختصاصی باعث شده که هسته از پس معاملات بربیاید.
وی به اقبال مردم به سرمایه‌‌گذاری و خرید سهم‌‌های که در پرتفوی ETF های دوم و سوم هستند اشاره کرده و گفت: معاملات و تقاضا‌‌های سهم‌‌های مربوط به صندوق‌‌های دارا دوم و سوم با رشد تقاضا همراه بود و از آنجایی که عموما این دسته از سهم‌‌ها متعلق به شرکت‌‌های بزرگ و تاثیرگذار در بورس بوده و به واسطه وزن بالای آنها در شاخص، ثبت معاملات به هسته فشار می آورد، به همین دلیل از اول بازار اعلام شد که معاملات این سهم‌‌ها به خارج از ساعت بازار منتقل شده و این گونه بازار متعادل‌‌تر شد.
کارشناس سرمایه‌‌گذاری سبدگردان الگوریتم در مورد روند معکوس شاخص هم وزن با شاخص کل گفت: اقبال خریداران به سرمایه گذاری روی سهم‌‌های شاخص ساز و بزرگ بیشتر بوده و صف‌‌های خرید مداوم به روند مثبت شاخص منجر شده است این در حالیست که شاخص هم وزن که برای همه سهم‌‌ها وزن مساوی قائل می‌‌شود، نشان دهنده منفی شدن سهم‌‌های کوچک است که شاخص هم وزن را با افت قابل ملاحظه ای همراه کرده است . که به نظر می‌‌رسد تا زمان عرضه صندوق‌‌های جدید دولت شاهد تداوم این روند در برخی از روزها باشیم.
وی به تجربه بازار از صندوق دارا یکم اشاره کرد وگفت: پس از عرضه صندوق اول و ارزندگی آن در روزهای اولیه که بازده مثبت خوبی داشته، بازار این تصور را دارد که این تجربه در دو صندوق بعدی هم تکرار می شود.

نظرات

درج نظر