آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

پذیره نویسی اوراق اجاره سهام ش ...

گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم با مشارکت در تأمي ...

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

وبلاگ الگوریتم

افزایش جذابیت بازار با راه اندازی بازار برتر


کارشناس ارشد تحلیل بازار سبدگردان الگوریتم با عنوان اینکه رشد تقاضا در سهم‌های بزرگ موجود در صندوق‌های دارا دوم و سوم زمینه رشد صعودی شاخص را فراهم آورده است در خصوص تاثیر بازار برتر در روند معاملات گفت: توسعه ابزارهای مالی با افزایش جذابیت بورس رابطه مستقیم داشته و اگرچه احتمال سفته بازی را افزایش می‌دهد اما موقعیت مناسبی را نیز برای سهامداران حرفه‌ای رقم خواهد زد.
مائده تاج مزینایی کارشناس ارشد تحلیل بازار شرکت سبدگردان الگوریتم در خصوص روند معاملات در بازار روز گذشته می‌گوید: ارزش معاملات در بازار روز گذشته به بیش از 27 هزار میلیارد تومان رسید که در این بازار سهم‌های بزرگ و بنیادی بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند .
وی در ادامه افزود: در واقع به واسطه قرار گیری سهام شرکت‌های بزرگی همچون فملی، فولاد و شپنا در فهرست صندوق‌های دارا دوم و سوم با افزایش تقاضای خرید مواجه بودند که زمینه رشد صعودی شاخص را فراهم آوردند .
وی با عنوان اینکه شاخصه‌های کلان اقتصادی حاکی از تداوم روند صعودی بازار است، گفت: با توجه به اینکه تغییر خاصی در فاکتورهای اقتصادی همچون نرخ تورم و ارز رقم نخورده و حمایت‌های دولت از بورس برای عرضه دارایی‌ها وجود دارد، به نظر می‌رسد بازار با رهبری نمادهای بزرگ همچنان بدون اصلاح به روند صعودی خود ادامه دهد.
این کارشناس ارشد بازار سرمایه تنها ریسک موجود در بازار سرمایه را اختلال در هسته معاملات دانست و گفت: اختلال در هسته معاملات زمینه افزایش هیجانات بازار را فراهم آورده به گونه ای که در برخی از سهم‌ها دامنه نوسان 10 درصدی را شاهد هستیم.
تاج مزینانی به ضرورت استفاده از ترکیب سهام‌های مختلف در پرتفوی سهامداران اشاره کرد و در خصوص تاثیر بازارهای موازی در روند معاملات بازار سرمایه گفت: در حال حاضر بازارهایی همچون طلا، خودرو و مسکن از جذابیت لازم برای سرمایه گذاری برخوردار نبوده عدم انتقال سرمایه‌ها به این بازارها باعث شده تا با تداوم ریزش نقدینگی به بورس همچنان شاهد رونق این بازار باشیم . اما بازار ارز همواره از پیشران‌های بازار سرمایه محسوب شده و با توجه به اقبالی که نسبت به سهام شرکت‌های صادرات محور وجود دارد هر گونه تغییری در نرخ ارز، ارزش و روند معاملات این سهم‌ها را نیز دستخوش تغییر قرار خواهد داد.
وی در خصوص تاثیر عرضه سهام عدالت و حجم نقدینگی که از سوی این سهم‌ها در روند معاملات به بازار تزریق می‌شود گفت: اگرچه در ابتدای آزاد سازی سهام عدالت نگرانی‌هایی مبنی بر احتمال حجم بالای فروش وجود داشت اما در شرایط کنونی به واسطه حجم بالای معاملات این میزان از نقدینگی نمی‌تواند بازار را دستخوش تغییرات اساسی قرار دهد . بنابراین نگرانی بابت عرضه سهام عدالت حداقل در شرایط کنونی وجود ندارد.
وی در خصوص نوسان گیری در بازار سرمایه گفت: در شرایط کنونی نوسان گیری به صورت آنلاین امکان پذیر نبوده و به نظر می‌رسد در شرایط کنونی باید برای سرمایه گذاری در بورس افق بلند مدت داشت.
تاج مزینانی در خصوص بازار برتر بورس گفت: بازار برتر که با دامنه نوسان 10 درصدی کار خود را اغاز خواهد کرد شرکت‌هایی امکان حضور دارند که علاوه بر حداقل سرمایه هزار میلیارد تومانی از سهام شناور 25 درصدی برخوردار بوده و همچنین رتبه اطلاع رسانی کمتر از 70 نداشته باشند.
این کارشناس بازار گفت: بازار برتر که برخلاف وعده مسئولان برای بازگشایی در اواخر سال 98 تاکنون به تعویق افتاده در چند روز اخیر مجددا شایعاتی مبنی بر شروع به کار این تابلو از ابتدای مرداد داشته که سهام‌هایی بزرگی همچون خودرو، فولاد، فملی و شپنا در آن حضور خواهند داشت ولی این موضوع از سوی متولیان بورس تکذیب شد .
وی در خصوص تاثیر این بازار در روند معاملات گفت: اگرچه فعالیت بازار برتر همچنان به تعویق افتاده است اما باید توجه داشت هر میزان ابزارهای مالی توسعه یابد جذابیت بیشتری را برای بازار به همراه خواهد داشت و در آن بازار که قرار است شرکت های بزرگ با دامنه نوسان بالاتر حضور داشته باشند، می تواند فرصت مناسبی برای سهامداران حرفه‌‍ای باشد اگرچه که احتمال افزایش سفته بازی نیز در این بازار وجود دارد.

نظرات

درج نظر