آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

پذیره نویسی اوراق اجاره سهام ش ...

گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم با مشارکت در تأمي ...

وضعیت عملکردی صندوق سرمایه گذا ...

سبدگردان الگوریتم در سال 1399 اقدام به تاسیس دو ص ...

پذیره نویسی بزرگترین صندوق جسو ...

گسترش فعالیت کسب وکارهای نوپا در چند سال اخیر در ا ...

وبلاگ الگوریتم

اصلاح سنگینی شاخص را تهدید نمی کند


مدیر سرمایه گذاری شرکت سبد گردان الگوریتم:
اصلاح سنگینی شاخص را تهدید نمی کند

عبور بدون مقاومت بورس از کانال یک میلیون و پانصد هزار واحدی و تثبیت آن بر روی کانال یک میلیون و هشتصد هزار واحدی به افزایش نگرانی ها از احتمال توقف روند صعودی و حرکت بازار سرمایه به سمت فاز اصلاحی سنگین، منجر شده و به قرار گیری سهامداران در دوراهی حفظ یا عرضه سهام، تاثیر خود را به صورت کاهش میزان رشد در پایان هفته گذشته و نخستین روز از معاملات هفته پیش رو نمایان کرده است. موضوعی که به عقیده کارشناسان تغییرات کنونی بازار ناشی از جابه جایی سهم ها بوده و فارغ از اصلاحات مقطعی با توجه به شرایط بازار ارز و همچنین کاهش قدرت خرید در بازارهای موازی بورس همچنان تنها گزینه پیش روی سرمایه گذاران بوده و بازار سرمایه فاز اصلاحی سنگینی را تجربه نخواهد کرد.
بهمن اسماعیلی مدیر سرمایه گذاری شرکت سبد گردان الگوریتم در این رابطه می گوید: روند تغییرات بازار ارز و انتظار از اصلاح قیمت ها از سوی بازار سازها در دو روز گذشته اگرچه به تشکیل صف های فروش در اکثر نمادهای معاملاتی منجر شده است، اما ثبات نسبی در بازار پر حاشیه دلار و همچنین کاهش قدرت خرید سهامداران در بازارهای موازی همچنان بورس را به جذاب ترین بازار برای سرمایه گذاری مبدل کرده به گونه ای که به نظر می رسد تغییرات کنونی ناشی از دست به دست شدن و جابه جایی سهم ها در بین گروه های مختلف بوده و روند رو به رشد شاخص همچنان ادامه خواهد داشت .
وی با عنوان اینکه پس از رشد هیجانی شاخص، تغییر و جابه جایی در سهم ها اجتناب ناپذیر است، گفت: باید توجه داشت که از زمان عبور شاخص از مرز روانی یک میلیون و پانصد هزار واحدی تاکنون که در کانال یک میلیون هشتصد هزار واحدی قرار گرفته اکثر سهم ها روند روبه رشد یکسانی را داشته اند که احتمالا از این پس سهم های بنیادی و یا شرکت هایی که بخشی از درآمدهای آن ها وابسته به ارز است رشد بیشتری را نسبت به سایر سهم ها تجربه خواهند کرد.
این کارشناس ارشد بازار سرمایه به شرایط بازار ارز اشاره کرد و افزود: به نظر می رسد در چنین شرایطی تغییر چینش پرتفوی سهامدار با ترکیب غالب سهم های بینادی یا شرکت هایی که درآمد ارزی دارند ریسک کمتری را برای سرمایه گذاران حتی در صورت ریزش های سنگین به همراه خواهد داشت .
مدیر سرمایه گذاری شرکت سبد گردان الگوریتم، بررسی سود سهم هایی که بیش از ارزش واقعی رشد کرده اند و تغییر با سهم های بنیادی را حائز اهمیت دانست و گفت: باید توجه کرد که در آینده عرضه صندوق های دارا دوم و سوم را در ادامه بازار خواهیم داشت که با توجه به ترکیب سهام پالایشگاهی، فلزات و بانکی ها در این صندوق ها و تاثیر پذیری گروه های فوق احتمالا روند رو به رشد بازار در آینده از سوی این گروه ها رقم خورده و می تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری محسوب شود.
اسماعیلی تاکید کرد: با در نظر گرفتن شاخصه های کلان اقتصادی احتمال اصلاح سنگین شاخص دور از انتظار بوده و در واقع درجا زدن شاخص بیشتر مقاومتی است که برای عبور از کانال کنونی صورت می گیرد . بنابراین تداوم رشد شاخص اجتناب ناپذیر بوده اگرچه که از شتاب اولیه برخوردار نخواهد بود .

نظرات

درج نظر