سبد گردانی اختصاصی صندوق های سرمایه گذاری، مشاوره سرمایه گذاری،

این متن مربوط به صفحه سبد گردانی اختصاصی می باشد صندوق های سرمایه گذاری، مشاوره سرمایه گذاری،

آخرین مطالب وبلاگ live-chat-up-arrow live-chat-down-arrow

کسب بازدهی 158% در سال 98 از س ...

آرش قلیزاده مدیر عامل شرکت سبدگردان الگوریتم، صندو ...

سود دارا امروز 26 اسفند ماه پر ...

سود دوره منتهی به 25 اسفند 1398 به حساب سرمایه گذا ...

سود اسفند ماه صندوق سرمایه‌گذ ...

به دلیل جلوگیری از ترافیک کاری پایان اسفند، با تصو ...

وبلاگ الگوریتم

سبدگردانی اختصاصی یعنی مدیریت سبد سهام و سبد سرمایه سرمایه گذار در بازار سرمایه. به عبارتی میتوان گفت شرکت سبدگردان به جای سرمایه گذاران به خرید و فروش سهام و اوراق بهادار می پردازد و مسئولیت بهینه سازی پرتفوی آنها و مدیریت ریسک سبد را به عهده دارد. کارمزد سبدگردانی به دو قسمت ثابت و متغیر تقسیم شده و کارمزد متغیر از مازاد سود بالای 20 درصد سرمایه گذاران کسر می شود. پس در پاسخ به اینکه چگونه وارد بورس شویم باید گفت که یکی از راه های مناسب برای آن استفاده از خدمات سبدگردانی برای سبد سهام سرمایه گذاران می باشد.

تعریف سبدگردانی

سبدگردانی اختصاصی یکی از خدمات مشتری محور الگوریتم است که طی آن استراتژی‌ها و ترکیب سبدهای سرمایه‌گذاری، بر اساس نیازهای شخصی، اهداف مالی و سطح تحمل ریسک مشتریان طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند.

رویه اجرایی الگوریتم

الگوریتم خدمات سبدگردانی اختصاصی را مطابق با چارچوب‌های تعیین‌شده توسط سازمان بورس ارائه می‌کند. در این فرآیند ابتدا جلسه حضوری با مشتریان برگزار می‌شود و طی آن اطلاعات هر مشتری در قالب مجموعه‌ای از فرم‌ها و پرسشنامه‌ها‌ جمع‌آوری و تحلیل می‌شود. پس از تعیین اهداف سرمایه‌گذاری و میزان ریسک‌پذیری مشتری، استراتژی‌ها و ترکیب بهینه سبد وی تعیین خواهد شد. با توجه به ماهیت بازار بورس، ترکیب این سبدها به‌صورت دوره‌ای مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

رویکرد اصلی الگوریتم در مدیریت سبدهای سرمایه‌گذاری، بهینه‌سازی نسبت بازدهی به ریسک است. بدین منظور، سبدهای اختصاصی بر اساس دو سند استراژی سرمایه‌گذاری و کنترل ریسک مدیریت می‌شوند. سند اول، تعیین‌کننده خط مشی اصلی سرمایه‌گذاری‌ها براساس نتایج حاصل از مطالعات اقتصادی و تحلیل صنایع و شرکت‌ها می‌باشد و سند دوم نیز با هدف مدیریت ریسک سبدها، ناظر بر عملیات سبدگردانی است.

ما در الگوریتم برای دستیابی به اهداف خود، بر اساس یک فرآیند دقیق و مدون عمل می‌کنیم.

گزارش دهی به مشتریان

مشتریان الگوریتم هر لحظه می‌توانند به‌صورت آنلاین (پرتال مشتریان) وضعیت سبد شخصی خود را مشاهده کنند. نرم‌افزار تخصصی سبدگردانی ما اطلاعات کاملی مانند بازدهی‌ سبد، ترکیب دارایی‌ها، خرید و فروش‌های انجام ‌شده و ... را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

به‌منظور حفظ ارتباط مستمر با مشتریان، گزارش‌هایی از وضعیت عملکرد سبدهای اختصاصی نیز به‌صورت دوره‌ای تهیه و برای آنان ارسال می‌شود. علاوه‌بر گزارش‌های معمول، شرکت آمادگی دارد تا بنا به درخواست مشتریان، گزارش‌های اختصاصی مورد نظر آنان را نیز تهیه کند.

شاخص عملکردی

شرح از تاریخ تا تاریخ بازدهی شرکت سبدگردان (TWRR) بازده بازار
7 روز گذشته 1399/01/13 1399/01/19 6% 7%
30 روز گذشته 1398/12/19 1399/01/19 12% 9%
90 روز گذشته 1398/10/19 1399/01/19 78% 65%
180 روز گذشته 1398/07/19 1399/01/19 87% 86%
365 روز گذشته 1398/01/20 1399/01/19 181% 206%
از تاریخ تاسیس تاکنون 1397/05/29 1399/01/19 350% 326%

کارمزد سبدگردانی

کارمزد قرارداد سبدگردانی شامل دو بخش کارمزد مدیریت و کارمزد عملکرد می‌باشد.

کارمزد مدیریت

این کارمزد معمولا برای تامین هزینه‌های فرآیند سبدگردانی می‌باشد و مقدار ثابتی می‌باشد، از این رو کارمزد ثابت هم عنوان می‌شود. این کارمزد به میزان آورده سرمایه‌گذار و توافق طرفین بستگی دارد. نرخ آن بین 1 تا 2 درصد از خالص ارزش دارایی‏ها می‌باشد که به صورت روزانه محاسبه می‌شود. برای مثال اگر رقم 1 درصد بعنوان کارمزد ثابت در نظر بگیریم نحوه محاسبه روزانه این کارمزد به صورت زیر خواهد بود:

کارمزد ثابت روزانه = (365 ÷ 1)× 1% × (خالص ارزش دارایی‏ها در پایان روز)

کارمزد عملکرد

این کارمزد، کارمزد متغیر هم بیان می‌شود، به میزان بازدهی کسب شده در پایان قرارداد بستگی دارد. کارمزد عملکرد به منظور ایجاد انگیزه برای کسب بازدهی بالاتر توسط شرکت سبدگردان برای سبد سرمایه‌گذاری مشتری می‌باشد. این کارمزد نیز به صورت توافقی بین طرفین تعیین می‌شود. برای تعیین این کارمزد ابتدا نرخ مبنا مشخص میگردد که معمولا نرخ مبنا برابر با نرخ سود بانکی می‌باشد. در صورت کسب بازدهی بالاتر از نرخ مبنا، سهمی از مازاد سود کسب شده به شرکت سبدگردان تعلق می گیرد. این کارمزد در پایان قرارداد محاسبه و دریافت می‌شود.

به عنوان مثال، فرض کنیم نرخ سود بانکی 18% باشد و سبدگردان در انتهای قرارداد موفق به کسب بازدهی 30% شده باشد و سهم سبدگردان از مازاد سود کسب شده 25% باشد، کارمزد متغیر به صورت زیر محاسبه می‌شود:

کارمزد عملکرد = (اندازه سرمایه گذاری ابتدای دوره) × اضافه بازدهی × سهم سهم سبدگردان از اضافه بازدهی

کارمزد عملکرد = (اندازه سرمایه گذاری ابتدای دوره) × (18%-30%)× 25%

کارمزد عملکرد = (اندازه سرمایه گذاری ابتدای دوره) × 3%

به این ترتیب بازدهی سرمایه گذار به 27% می رسد.

نمونه قرارداد سبدگردانی

قرارداد سبدگردانی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغ شده و مفاد آن غیر قابل تغییر است. نمونه قرارداد شرکت سبدگردان الگوریتم در این قسمت آمده است. این قرارداد در 4 نسخه تهیه می‌شود بعد از امضاء طرفین به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارسال می‌گردد. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به هر قرارداد کدی اختصاص می‌دهد که با حروف انگلیسی PRX شروع می شود. بعد از اختصاص کد PRX عملیات سبدگردانی توسط شرکت سبدگردان آغاز می‌گردد.

مدارک لازم برای انعقاد قرارداد:

الف) اشخاص حقیقی

  • کپی کارت ملی و شناسنامه

ب) اشخاص حقوقی

  • اساسنامه شرکت
  • آگهی تاسیس
  • آخرین روزنامه رسمی به همراه صاحبان امضای مجاز
  • کپی کارت ملی و شناسنامه صاحبان امضای مجاز

دانلود نمونه قرارداد حقیقی دانلود نمونه قرارداد حقوقی